Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na twarz mających na celu poprawę ogólnej kondycji skóry i pomoc w walce z konkretnymi problemami jest peeling. Skuteczność takiego działania przeprowadzona w profesjonalnym gabinecie przez wykwalifikowanego specjalistę jest znacznie skuteczniejsza niż domowa pielęgnacja. Aby jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby indywidualne poszczególnych osób, w peelingu można zastosować różne substancje. Jedną z nich jest kwas glikolowy. Co warto wiedzieć o właściwościach tego kwasu i dla kogo zabiegi kwasem glikolowym na twarz będą najlepszym wyborem?
Co to jest kwas glikolowy?
Kwas glikolowy zaliczany jest do grupy kwasów AHA, czyli alfa-hydroksykwasów. W postaci naturalnej związek ten występuje w trzcinie cukrowej i wykazuje wyjątkowe właściwości pielęgnacyjno-lecznicze. Choć zabiegi kwasem glikolowym na twarz wykonywane są od ponad 20 lat, wciąż dzięki rozwojowi nowych technologii możliwe staje się wykorzystanie tego związku na nowe sposoby, co daje jeszcze więcej korzyści.
W zależności od indywidualnych potrzeb danego Pacjenta, peeling kwasem glikolowym przeprowadzany jest z zastosowaniem odpowiednio dobranego stężenia tej substancji. W ogólnodostępnych sklepach kosmetycznych produkty zawierają zaledwie kilka procent kwasu glikolowego. Podczas zabiegów przeprowadzanych przez kosmetologów, wykorzystywany jest natomiast kwas glikolowy o stężeniu od 20 do 45%, choć niekiedy stężenie to może być też wyższe. Tak dobrany kwas m.in. głęboko nawilża i regeneruje cerę czy pobudza wytwarzanie kolagenu i elastyny.
Kwas glikolowy – właściwości
Kwas glikolowy dzięki rozpuszczaniu połączeń międzykomórkowych wspomaga redukcję przebarwień, pobudzenie nowych komórek i poprawę ogólnej kondycji skóry. Kwas glikolowy ma wpływ również na łagodzenie stanów zapalnych oraz zmniejszenie widoczności niewielkich blizn.
Zabiegi kwasem glikolowym na twarz dzięki właściwościom tej substancji wykazują również działanie przeciwstarzeniowe i zmieniające strukturę skóry, która ulega zagęszczeniu. To szansa na naprawę uszkodzeń powstałych w wyniku oddziaływania promieniowania UV, a także stymulowanie do namnażania się glikozaminoglikanów odpowiedzialnych za nawilżenie cery. Regularnie wykonywany peeling kwasem glikolowym znacznie wpłynie też na elastyczność i jędrność cery, a także poprawę owalu twarzy.
Peeling kwasem glikolowym – wskazania
Zabiegi kwasem glikolowym na twarz polecane są szczególnie osobom ze skórą:
- tłustą,
- dojrzałą,
- z oznakami starzenia,
- z przebarwieniami,
- z rozszerzonymi porami.
Peelingi z kwasem glikolowym są stosowane także jako działanie oczyszczające i przygotowanie do przeprowadzenia bardziej zaawansowanych zabiegów kosmetycznych. Efekty peelingu widoczne są już po jednokrotnym zabiegu. Aby jednak zachować rezultat na dłużej, pozbyć się zaawansowanych problemów skórnych i niedoskonałości, warto wykonać serię zabiegów z kwasem glikolowym na twarz. Zazwyczaj jest to 6-8 spotkań w odstępach 1-2 tygodni.
Kwas glikolowy w różnych stężeniach wykorzystywany jest w zabiegach wykonywanych w Gabinecie Medycyny Estetycznej Pro-Age Esthetic w Gdańsku.